Areál mlýna v Malé Bukovině2022-06-07T16:48:04+00:00

Areál mlýna s okolními pozemky

Všechny pozemky: 30 937 m2
Areál mlýna: 968 m2
Zastavěná plocha mlýna: 687 m2

Malá Bukovina u Chvalkovic

Cena:

8.890.000 Kč

Více informací
Zajíma mě to

Podívejte se na naši videoprohlídku a prohlédněte si dům i zahradu již nyní

Pár slov o domě

Není moc nemovitostí, kde se spojuje historie a budoucnost a zároveň klid a dostupnost. Nabízíme vám ke koupi areál historického mlýna, který se nachází mezi Jaroměří a Náchodem. Ukrytý v údolí říčky Běluňky, a přitom již brzy rychle dostupný po prodloužené dálnici D11. V samotném objektu mlýna je zároveň ukrytá nová budoucnost stavby, kde je dodnes zachováno spousta původních interiérových věcí. Vše čeká na nového majitele, který objektu vdechne nový život. Součástí areálu mlýna jsou k dispozici další hodnotné pozemky luk a polí o celkové rozloze 29.969 m2 za 2.600.000,- Kč. To vše může umožnit vzniknout víceúčelovému areálu obklopeném přírodou a tichem. Majitel preferuje společnou koupi areálu mlýna a pozemků.

Areál mlýna je uzavřený soubor staveb, kterým dominuje zděná třípodlažní budova s vysokým podkrovím, kde bylo ukryto srdce celé stavby. Tedy mlýnské kolo a stroje, které jsou dodnes patrné a interiérově zachovalé. K tomu z jihu navazuje nižší, dvoupodlažní budova s podkrovím, kde bydlel mlynář s rodinou. Celý areál je pak uzavřen jednopodlažními objekty – hospodářskými staveními pro stroje nebo zvířectvo. Dodnes s patrnými historickými detaily.

Plocha celého areálu mlýna je 968 m2, kdy zastavěná plocha budov je 687 m2 a užitná plocha všech objektů je 925 m2, z toho mlýn 345 m2, objekt bydlení 185 m2, hospodářské budovy pak 395 m2.

Celý areál se nachází na polosamotě, kdy sousedem je na severní straně rodinný dům. Přístupný je dvěma cestami, jedna vede lesem z Malé Bukoviny a druhá vede kolem luk z Chvalkovic a mostkem přes Běluňku. Je tak zaručen klid uprostřed lesů. Ideální pro bydlení, odpočinek a rekreaci. Aktivní odpočinek může probíhat na okolních pozemcích, které k mlýnu také patří (viz. foto situace s vyznačením pozemků). Zároveň nedaleko, pěšky nebo na kole, je dostupné Babiččino údolí se zámkem Ratměřice a Starým Bělidlem nebo vodní nádrž Rozkoš a Zoo ve Dvoře Králové. A do 45 minut jste na horách, v Peci pod Sněžkou nebo v Deštném v Orlických horách.

Plocha areálu mlýna je dle územního plánu v ploše SV – což znamená plochy smíšené obytné – venkovské s hlavním využitím: bydlení, rodinná rekreace, občanské vybavení (kromě obchodního prodeje nad 200 m2 prodejní plochy a hřbitova). Okolní pozemky jsou v ploše NZ – plochy zemědělské s hlavním využitím zemědělským.

Budovy mlýna, nazývaného také Žluva, jsou zachyceny již na snímcích z roku 1840. V letech 1919 až 1938 patřil mlýn Františku Kubovi. Jeho jméno je dodnes patrné v nápisu na fasádě hlavní budovy. První zmínky o mlýnu (vojenské mapy), nebo spíše o stavbách v tomto místě, jsou již z roku 1764-1766 a z roku 1830 je doložen sňatek mlynáře z č.p.33.

Mlýn byl umístěn na říčce (dnes spíše potoku) a tak zde byla umístěna Peltonova trysková turbína. Její pozůstatky jsou v mlýně dodnes patrné. Mlýnice a dům byl pod jednou střechou, ale dispozičně oddělené. Náhon k mlýnu je otevřený, náhod od mlýna je zakrytý pod zemí v systému podzemní stoky, vedeném pod povrchem louky, patřící k mlýnu. 

Přijeďte za námi na prohlídku, rádi Vám tuto výjimečnou nemovitost ukážeme.

S případnou hypotékou Vám rádi zdarma pomůžeme.

V případě, že o nemovitost bude mít zájem více zájemců, majitel si vyhrazuje právo vybrat pro něj nejvýhodnější nabídku.

Irena Žáčková, MSc.

+420 777 217 232
irena.zackova@re-max.cz

Ing. Petr Andrejši

+420 739 301 764
petr.andrejsi@re-max.cz

Dokumenty

V dokumentech najdete ke stažení všechny potřebné informace o rodinném domě. Prohlédněte si půdorysy jednotlivých podlaží nebo technické informace.

Soubory jsou formátech PDF.

 • Půdorys areálu mlýna
  Půdorys areálu mlýna ve formě PDF nalezete zde.
 • Půdorys obytné budovy a mlýna
  Půdorys obytné budovy a mlýna ve formě PDF nalezete zde.
 • Historické mapy 
  Historické mapy ve formě PDF nalezete zde.
 • Snímek z katastru – vyznačení všech pozemků
  Snímek z katastru – vyznačení všech pozemků ve formě PDF nalezete zde.

Slovo majitele

Nemovitost jsou moje hobby. Z pozice majitele úspěšné firmy a dlouholetého zastupitele obce na sebe rád beru zodpovědnost a odjakživa jsem rád vdechoval nový život starým objektům. Areál mlýna v Chvalkovicích nás uchvátil před mnoha lety vlastně na první pohled. Po letech pracovního vytížení a uvědomění si, že již nemáme dostatek sil na rekonstrukci mlýna, jsme dospěli k závěru, že je třeba dát šanci někomu jinému, někomu, kdo má plno sil a zajímavou vizi pustit se zde do úprav. Takového kupce bychom rádi našli a budeme mu držet palce, aby svůj sen úspěšně zhmotnil.

ZAUJALA VÁS TATO NEMOVITOST? 

Kontaktujte nás, rádi vám zašleme doplňující informace a dohodneme si prohoídku.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů